Ako hľadať prácu

Autor: Judita Vargová | 18.8.2013 o 16:14 | (upravené 18.8.2013 o 18:11) Karma článku: 2,50 | Prečítané:  559x

určené všetkým, ktorí nemajú teplé miesto vybavené vyššou mocou Mám sa ponáhľať? Nie. Aspoň mesiac sleduj aktivitu inzerujúcich spoločností, či sa opakujú: (mám na mysli webové portály, lebo zamestnanec zodpovedný za overenie firmy -trebárs prostredníctvom programu spätnej väzby- pre portál má pochopiteľne vyšší plat aj vyššiu úroveň

než obdobný zamestnanec Úradu práce, a pokiaľ ide o inzerciu v novinách, čudujem sa, že nakoľko redakcia za obsah inzerátov nezodpovedá, nemá zatiaľ zo zákona povinnosť uvádzať v časti pre inzeráty kontakt na Úrad pre migráciu osôb, ktorý treba osloviť, ak sa niekto stane obeťou obchodovania s ľuďmi, čo aj v tomto prípade najviac hrozí)

subjekt, ktorý strieda zamestnancov ako ponožky, zrejme nebude seriózny a dôveryhodný. Neponáhľaj sa ani v odpovediach počas video-rozhovoru, ktorý zaviedli do praxe blázniví personalisti, ničmenej pri pomalom tempe pravidelné rušenie takto zhltne len slabiku a nie celé slovo..

Mám sa cítiť byť niečo dlžný zarytým socialistom?

Nie. No a čo je na tom, že cestuješ so zľavou 70% - čím viac vidíš, tým viac vieš, tým lepšie pre teba, tým lepšie pre zamestnávateľa, tým lepšie pre ľudskú komunitu (narážka na preplácanie nákladov).

Znamená odmietnutie niečo iné než koniec sveta?

Keď mi spadne zmrzlina na chodník, pomyslím si: určite v nej bola salmonela- Ak chceš dosiahnuť, aby bola zohľadnená tvoja odbornosť, musíš sa aj ty spoľahnúť na výrok personalistu, keď zhodnotí, že miesto, o ktoré si sa uchádzal, nie je pre teba vhodné a bol by si nešťastný (otestoval si sa už na ISTP?) - nakoniec snáď napíšeš radu personalistov ďakovné listy, lebo výsledkom ich zamietavého stanoviska sa ti skrátila cesta k vysnívanému resp. oveľa vhodnejšiemu uplatneniu.

Mám sa prihlásiť aj keď nespĺňam podmienky?

Nie, je to strata času, váž si svoj čas a hospodár s ním rozumne.. Dbaj o dôkladný výber ponuky, na ktorú budeš reagovať, vyhneš sa následkom, že po prvotnom zlyhaní sa začneš sabotovať od bodu, ktorý si pamätáš, že po ňom to s tebou začalo vyzerať biedne - tvárením sa, že ti to je jedno. Pokročilým sabotérom pomôže nácvik vhodného správania s priateľom, ktorý bude predstavovať potenciálneho zamestnávateľa, alebo terapia s psychológom - odporúčam vyhľadať hneď viacerých, lebo všetci majú síce titul rovnaký, ale každý sa špecializuje na niečo iné, ba aj mierou vypĺňania medzier vo svojich vedomostiach dôvtipom sa značne medzi sebou vzájomne líšia.

Mám okamžite použiť vylepšený motivačný list?

Jasná vec - ale okamžité telefonáty pachtivé po rýchlom zvolení naj-uchádzača zruš, odmietni, nechaj na neskôr, keď nazbieraš nové sily.

Mám hľadať ďalej, keď som narazil na sľubnú cestičku?

Ide ti o podpísanie zmluvy, takže životopisy pokojne posielaj ďalej, kým nemáš hmotný podklad uviesť doň, že si zamestnaný. V prvom rade: matematika nepustí = keď dáš o sebe vedieť všetkým konkurenčným podnikateľom a najlepší podnikateľ na trhu pojme najlepšiu pracovnú silu v okolí, ostatným podnikateľom neostáva iné, než prijať teba! Nedaj sa odradiť od súbežného "lovu" na viacerých "rybníkoch" - sústrednie sa na jeden cieľ, jednu ponuku, je výhodné len pre zadávateľa, lebo spomedzi takých "sústredencov", ktorých počet sa môže pohybovať pokojne v desiatkach, dokáže uspokojiť zväčša len jedného - okrem toho, čím menej sa "sústredíš", tým je nižšia pravdepodobnosť, že v hlbokom sklamaní a beznádeji bez akýchkoľvek ďalších vyhliadok "niekomu" podpáliš auto. Keď sa ti dovolajú bohvieodkiaľ, surovo si zisti, čo sú vlastne zač, ujasni si podmienky skôr, než vyrazíš za nimi - na Slovensku je "mnoho-lov" prakticky nevyhnutný a bežný a ľahko zneužiteľný: hocikto ťa môže nalákať do pasce a zavrieť za tebou dvere.

Čo mám robiť, keď ma takzvaný zamestnávateľ vydiera tým, že sa môžem rozlúčiť s odtlačkom pečiatky, ak sa odmietnem zúčastniť 12-hodinovej "skúšky" periodicky sa opakujúcej činnosti bez nároku na mzdu?

Už tam nechoď ani ho viac nekontaktuj, znova by ťa ukecal. Nerob si väčšiu škodu, než už máš. Takýto postup "zamestnávateľov" je, žiaľ, legálny a nie ojedinelý.

Mám veriť lákavej "príležitosti zarobiť si, koľko potrebujem + pružná pracovná doba"?

Nie. Ide o diplomatické označenie vzťahu zamestnávateľa k zamestnancovi: ja, the boss, zarobím, koľko budem chcieť, ak niečo zostane pre ostatných, s nevôľou im to rozdelím podľa toho, ako dôsledne mi liezli do zadku + hocikedy sa možeš hocikam dostaviť zbytočne.

Čím ma môžu zaskočiť na osobnom stretnutí?

Ak si si dôkladne naplánoval trasu, tak aby tvoja námaha nevyšla nazmar, podrobne sa oboznám s ponukou - čo ak sa ťa "nadšenec" úskočne opýta na tvoj postoj k bodu v ponuke a potom z tvojej odpovede vyvodí zámienku poslať ťa preč? hLAVNE NIKDY NEHOVOR NIKDY!

Je lepšie zasielať svoje údaje klasicky, e-mailom alebo faxom?

Na pozíciu Referent v štátnej správe, teda na niektorom ministrerstve, vyžadujú fyzickú formu požadovaných dokumentov - spravidla vysvedčenie o štátnej/maturitnej skúške; výpis z registra trestov; čestné vyhlásenie; žiadosť - laikom sa vyšší post ako referent neodporúča.

V naivnej viere v spoľahlivosť virtuálnych vizitiek zatiaľ žijú tí ostaní..

Ako rýchlo mám zdvihnúť očakávanému neznámemu číslu a ako sa mám správať?

Akoby ťa vyrušovali, ale dokážeš sa premôcť. Ak ťa niečí hlas v telefóne irituje alebo ťa volajúci dokáže niekoľkominútovým suchým rozhovorom unudiť na smrť, alebo podľa tvojej mienky nemá nadanie či know-how (ako) viesť telefonický hovor, pomôž veci predpokladajúc, že sa konverzácia nahráva/monitoruje - možno budeš posledný, kto musel slušne upozorniť na túto skutočnosť. Ak máš pocit, že sa operátor nepýta priamo na to, čo chce vedieť, a privádza ťa tým do rozpakov, vo vlastnom záujme ho povzbuď k otvorenosti. Výsledkom toho, že školáci nie sú vedení ku kultúre telefonovania, je, že máloktorý hovor dopadne podľa našich predstáv - cvičenec dokáže spraviť s hlasom "čokoľvek", avšak nie je vylúčené, že z "necvičenca" ťa poriadne rozbolí hlava - elektronické zariadenia sú totiž poslední "spoločníci" pred ktorými treba byť prirodzený. Nič si nerob z toho, že niekto na druhej strane drôtu bude sklamaný z toho, že si písal v sívíčku pravdu, a teda nestojíš o pozornosť, akoby si písal bludy s cieľom na seba upútať.

Mám stáť o služby zamestnanosti?

Radšej sa im vyhni, nie každý "výber", na ktorý ťa sprostredkovateľka navnadí, je výber, a tzv. výberové konania v priestoroch ÚP sa nesú v duchu zozbierania dát, dlhého čakania a pravdaže k nim neodmysliteľne patria aj zdrvené pohľady čestvých absolventov, keď sa medzi nimi vyskytne (a určite sa vyskytne) pani s 20-ročnou praxou a zjavne nulovou hodnotou sebaúcty.

Čo ma môže zaskočiť pri listovaní ponúk on-line?

Jedine ak nestihneš zaslať fotografie tváre, postavy a ukážky prác skôr, než ponuku stiahnu pre naplnenie kapacity pevného disku.

Vyplatí sa prísť načas, lživo vychvaľovať bývalého vykorisťovateľa a mať stres pod kontrolou?

Nie vždy - rady skúsených, ak sú všeobecné, môžu v konkrétnom prípade narobiť viac škody než osohu. Pokiaľ máš odpor ku kolektívnym výberovým akciám, zanechal by si omnoho lepší dojem, keby ti vyšli v ústrety a jednali s tebou oddelene - vieš si predstaviť nadšenie zamestnávateľa, keď sa dozvie, že si v nedočkavosti vystúpil o dve zastávky skôr, než bolo treba, aby si sa dostavil načas, ale tvoje odhodlanie a záujem ťa hnali ďalej vpred za cieľom? Rozhodne to nevzdaj a zavolaj, že si sa stratil a budeš meškať!

Hľadieť do očí? Ak sa dostaneš do rúk posudzovateľovi so syndrómom Diany z Walesu (nevie, kedy má prestať), je namieste zachraňovať si duševné zdravie pohľadom von z okna..

Konštatovanie nie je ohováranie a nech si kohokoľvek zamestnanec, v prvom rade vždy budeš občanom nejakého štátu, ku ktorému ťa viaže povinnosť upozorniť príslušné orgány, ak si spozoroval, že sa deje niečo nekalé - nech každý vie, že nie si klebetník, ale udavač-

Požiadať či nepožiadať o potvrdenie účasti? Niekto ohrnie nos v domnení, že si chudák, ktorý sa snaží vyhovieť niekomu tretiemu, iný pochváli tvojho obchodníckeho ducha alebo sporovlivosť neutrácaním za to, za čo nemusíš.

Niektorí náborári dávajú prednosť uchádzačom, z ktorých srší pokoj a optimizmus, ale nech sa potom nedivia, keď sa z nich vykľujú indivíduá s neutíchajúcou chuťou túlať sa bezcieľne po svete a na svoju bezstarostnosť nedajú dopustiť!

K vysnívanej práci sa nedostanem lebo to a lebo tamto a súčasne od jediného možného uplatnenia ma delí ono - čo mám robiť?

Kontroverzným východiskom z núdze nie je iba odpútať sa od domácnosti večne zmätkujúcich rodičov, ktorá má zlý vplyv, ale aj zaklamať, ak môžeme zaručiť, že nás neodhalia - pokús sa o zmenu.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?