Ako sa nedostať na psychiatriu (vlastná skúsenosť)

Autor: Judita Vargová | 31.3.2014 o 14:41 | (upravené 31.3.2014 o 14:48) Karma článku: 1,41 | Prečítané:  385x

Žijeme v uponáhľanej dobe (sami sme si na vine) a taká rekreácia v špitáli by nám aj padla dobre, nie? Veď na Slovensku sú tri druhy ľudí z tohto hľadiska: jedni na psychiatrii sú, ďalší tam boli a iní sa tam nakoniec dostanú tiež; netreba sa dívať zhora – výnimočne sa stretneme so spupným názorom niekoho, kto má jednoducho čas.

Avšak za zváženie stojí aj skutočnosť, že psychiater nie je policajt, je mu jedno, či vás k nemu dohnal niekto zámerne s cieľom zhrabnúť váš majetok, alebo vy sami ste robili zlé rozhodnutia. Potom prihliadnite aj na vedľajšie účinky hoci obyčajných liekov na upokojenie (predstavte si sledovať Titanic so suchými očami): môžu vám poškodiť krátkodobú pamäť do konca života - nemyslite si, že cez slzy budete čítať drobnými písmenkami popísané podmienky hospitalizácie, aby ste s nimi roztrasenými rukami vyjadrili súhlas, keď na to dôjde!

Z týchto vecí hore by ste mali mať strach, lebo ak všetci pacienti papkajú pilulky tak, ako majú určené, je veľmi málo pravdepodobné, že by ste sa stali svedkami samovraždy, tým menej vraždy a byť obeťou poslednej škody na psychiatrii nie je bežné. Pre zotrvanie v zariadení je nutný súhlas s liečbou medikamentmi, ten však smiete odvolať aj skôr, než vám vystavia prepúšťaciu správu z ich popudu.

Čo s vami spraví psychológ? Najjednoduchšie je, keď sa mu zdôveríte a dáte zapravdu, keď vám vysvetlí, že robením toho, čoho sa musíte zbaviť, nie ste dôslední vo svojich zásadách. Isteže sa nájde prípad, keď postihnutý nie je zásadový, alebo ten chudák preháňa svoju funkciu v spoločnosti - psychológ nesmie narúšať integritu jazykára radou, nech neberie do úvahy, čo od ľudí počuje, ale nechá ho pochopiť, s prihliadnutím na aké tézy je bezpečné počúvať. Zdatný psychológ si stráži slovník.

1) ak ste zásadoví a v zásadách dôslední,

2) poistite sa vyjadrovaním pocitov sklamania, hnevu, žiarlivosti,.. verbálnym odmietaním „štve ma tvoj postoj" miesto napádania „ty grázel!"

3) smelo siahajte po „NIE" „dosť!" stačí. prestaň- buď ticho, choď preč,.. kedykoľvek považujete svoj dešpekt za prirodzene zo situácie plynúci, všeobecne platný a ľahko pochopiteľný, predovšetkým vtedy, keď neočakávate presadenie svojej vôle, akokoľvek hlúpe sa vám to javí, robte to pre svoje blaho.

4) neberte drogy (aj keby vo víne bola pravda)

5) pravidelne oddychujte (načo sú vám zážitky, keď ich nestíhate spracúvať?)

6) formujte si postavu cvičením a chváľte sa za to

7) robte to všetko hneď, lebo len jedno z toho vás neochráni.

Ak sa tam predsa dostanete, nebojte sa konzultovať svojvoľné pôsobenie ostatného personálu: sestra nesmie za vami prísť s tým, prečo ste sa tam ocitli, tobôž spochybňovať vaše dôvody - ak vás príliš rozcíti a po vašom ohlásení ju vyhodia, sama si o to koledovala, najmä ak za vyhlasovala za profesionála, nakoľko aj dobre mienená aktivita človeka vie vyústiť do veľkej krivdy. Úlohou sestry je podať lieky, pričom vás pozdraví, uvedie, čo vám chce, dohliadne na splnenie žiadosti a rozlúči sa. Vám je naopak dovolené osloviť ju.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?