open letter/ otvorený list ministrovi práce, rodiny a sociálnych vecí SR.

Autor: Judita Vargová | 15.5.2014 o 7:44 | Karma článku: 3,05 | Prečítané:  576x

Hanba-beda, aký neporiadok máte pod sebou. Nech ľavá ruka nevie, čo robí pravá; nebol odkaz pre štátnych zamestnancov. Štátna správa nikdy nebude transparentná, pokiaľ štátni zamestnanci budú odpovedať na spätnú väzbu od občanov štýlom: čo ma otravuješ so sprostosťami?!?! Kým na papieri štátna správa vyzerá krásne, umlčaný hlas ľudu skrýva opačný stav. S väčšou dávkou vďačnosti by sa odhalili na základe planého poplachu aj podvody, na ktoré by sa inak neprišlo. Dnes hľadám vinníka a príčinu toho, že som bola predhodená kerberovi (opisné vyjadrenie – Kerberos je zúrivý, viac.hlavý pes, ktorého má pred prahom vládca podsvetia). Poslednej panej, ktorá mi písala, lebo sa jej netuším-z-akého-dôvodu predmetná vec dostala na stôl, sa musím zastať. Pri tom, že nebolo v jej moci adekvátne vyriešiť, riešila najlepšie, ako vládala. Už len to, že tu musím podrobne rozpitvávať tak zjavnú a prostú záležitosť, posúva Slovensko medzi krajiny tretieho sveta, kde aj idioti môžu pracovať v štátnej správe, fuj.  

Som jazykár, ktorý prejavil záujem o profesionálne rodičovstvo (náhradnú starostlivosť), ale v konečnom dôsledku som nebola motivovaná ani ponechaná spracovať vlastné úsudky, ale naopak demotivovaná celkovou atmosférou zrealizovaného kurzu. Štátnych zamestnancov, ktorí flákajú svoju prácu, je zaiste viac.

Keď s prideleným deckom niečo nie je v poriadku (či ide o jeden prípad z tisíc alebo z milióna)

a štátny zamestnanec je (buďme optimisti) blbec,

profesionálny rodič je v zadku, to je jednoduchá matematika, na ktorú netreba absolvovať vysokú školu.

Profesionálny rodič za takých okolností riskuje prinajmenšom svoj život, zdravie a čistý register. Pani riaditeľka detského domova na mňa urobila pozitívny dojem, keď sa vyslovila, že

/vzťah medzi ňou a profesionálnym rodičom/ je /to/ o dôvere.

 

To, že som jazykár, znamená, že je mojou úlohou dokonale porozumieť slovným prejavom, aby som bola schopná presnej interpretácie, analýzy, prekladu a tlmočenia

(pravdaže sa očakáva, že keď vypovedané hlasom alebo písmom dokonale pochopím, doslovne si to zapamätám).

Tri roky som nerobila iné, len som sa snažila dôkladne porozumieť, a fakt, že vlastním akademický diplom, nasvedčuje tomu, že moje úsilie sa stretlo s úspechom.

Predtým som spracúvala slovné hračky, teraz sa venujem fenoménu internacionalizmu a plánujem do budúcna.

Mám cvičené ucho a píšem aj potme. Pedagógovia vždy chválili moju analýzu a smerovali ma na textovú kritiku.

Nikdy nerezignujem na naháňanie spravodlivosti, lebo z krivdy je mi navracanie, a tak nemôžem byť stále;

chybu nenájdem len tam, kde nie je; čo začnem, to dokončím.

Prišlo mi hlúpe postaviť sa v kruhu civilných účastníkov kurzu s vyjadrením: dávajte si pozor, čo poviete, lebo čokoľvek poviete, môže byť použité proti vám – je to moja práca a som v nej sakra dobrá.

 

Som pohoršená, že prvá skúsenosť so zmieneným kurzom na vlastnej koži je poškvrnená:

nemusím byť doktor psychológie, aby som vedela, že to, čo mi niekto adresoval, ma uráža,

nemusím byť doktor psychológie ani na to, aby mi bolo jasné, že psychológ nie je nato psychológom, aby urážal civilistov bez prípravy – predstavte si, že by doktor medicíny vraždil ľudí len preto, že vie ako.

Mala som snáď tej osobe, ktorú tu nazývam Kerberos, pogratulovať, že dvomi krátkymi vetami dokázala toho istého jedinca uraziť na dôstojnosti (prečo sa psychológ týmto spôsobom so mnou rozpráva? vlepí mi nabudúce muslim facku ľavačkou?),

 povolaní (ty vôbec nevieš robiť to, čo robíš, ty to, čo robíš, robíš zle)

aj intelekte (o doktoroch je všeobecne známe, že sú pribrzdení, ja mám približne 149 bodov IQ – tak kto je chápavejší?*);

že ak sa bude viac snažiť, nabudúce jej na to stačí jedna veta?

Obdobne by Kerberos certifikovanému zváračovi skazil náladu hodnotením: nerozoznáš ani tyčku od rúrky;

špeciálnemu pedagógovi by šplechla do úsmevu: nemáš čo hľadať na kurze profirodičovstva, keď nerozoznáš chlapca od dievčaťa; poisťovaciemu agentovi by vytkla, že nerozozná 1 od 0, atď.

Do poslednej chvíle som sa nádejala, že „zle si to pochopila, si mimo reality“ bol obyčajný prešľap

(Kerberos vedel, že mám vysokoškolské vzdelanie prvého stupňa, týždeň pred incidentom sa vysmieval, že klasickú filológiu sotva využijem pri práci s deťmi -tú istú klasickú filológiu, ktorá ma k celému tomu nápadu s deckami priviedla-; pričom „to“ je záhadné; s nikým z úradu som o podmienkach profesionálneho rodičovstva nediskutovala, údajné zlé pochopenie sa tu vzťahuje výlučne na textovú analýzu textu z nástenky na piatom podlaží nitrianskeho úradu korešpondujúcim s textom na brožúrach ako aj obsahom neskoršej odpovede na moju žiadosť --poznámka jazykára--),

 

avšak s vynáraním ďalších kúskov do skladačky sa ukazuje, že Kerberos mal jasný cieľ. Som si istá, že ak by moju citáciu Kerbera videl iný psychológ, Kerberos by dostal hodinovú výpoveď.

Sám Kerberos potvrdil, že je silná karta, ktorú som proti nej vytiahla, keď nenašiel iné východisko z núdze, než luhať.

Prvé, na čo by sa pýtal iný, poriadny psychológ, je, či som veľmi múdra a či som jazykár, keď mi „zle si to pochopila, si mimo reality“ vadí. Poriadny psychológ by reagoval nie hodnotením, ale pátraním: a to si kde počula, prečo si to myslíš? ak máme na nástenke bludy, opravíme. Ale štátnym zamestnancom je podľa všetkého ľahostajné, že keď Kerbera poženiem pred súd, potupa nepadne len na jej hlavu, ale na celé ministerstvo, lebo som pôvodne oslovila ministerstvo (pod titulom žiadosti o informácie vedľa podmienok výkonu profesionálneho rodičovstva stála výzveda, či je prijateľné, aby sa tak debilným spôsobom niektorý doktor spomedzi štátnych zamestnancov rozprával s radovým občanom, laikom, totiž nepsychológom - ibaže som vynechala slovo debil).

 

Ak existuje hoci najmenšie podozrenie, že niekto zneužíva vedomosti na manipulovanie ľudí hrdiac sa doktorátom zo psychológie, mal by sa o podozrení a podozrievajúcom dozvedieť posledný.

Prípad, keď sa dozvie zločinec prvý, sa jednoznačne nazýva mafia.

Keby som sa rozhodla vypovedať, svedčiť pred súdom proti mafiánskemu bosovi, ten mafián by sa to dozvedel prvý? Nech sa na mňa bude ktokoľvek akokoľvek mile usmievať a tváriť, nie som povinná si niečo také nechať páčiť.

Zaktivizovala ma absurdnosť, že Kerberos bol dokonca s požehnaním štátu vyslaný pokochať sa a ovplyvňovať svedkov svojho zločinu maximálnym divadelným a sebe vlastným predstavením, v rámci ktorého sa mi nezabudla vyškierať do ksichtu, veď ľuďom je vlastné (sarkazmus), že dobre znášajú situáciu, keď sa agresor hrá na obeť: teraz poviem xxx a dúfam, že to niekto NEZNEUŽIJE proti mne (s drganím sa jej asi nedarí prestať preto, že sa tak volá --ironicko-faktická poznámka--). Keď si občan kúpi pneumatiky, a tie sú deravé, vráti ich, vyreklamuje.

Keď štát zamestná na pozíciu psychológa niekoho, kto uráža ľudí len tak pre zábavu, štát si ho nechá, správne?

 

Ak chcete odpovedať v zmysle: Darovanému koňovi na zuby nepozeraj; ani sa nenamáhajte.

Neodkazujte ma ani na dekana fakulty, na ktorej náš Kerberos k titulu prišiel, s návrhom, že by bolo vhodné odoberať tituly psychopatom (tj osobám, ktoré ľudí považujú za veci na použitie a odhodenie).

Ak ste toho názoru, že som povinná chápať, že cca 90% ľudí (poslucháč je druhoradý, prvoradý je ten, kto to povedal) hláška „zle si to pochopil, si mimo reality“ neuráža, ušetrite ma svojej diplomacie. Však na každého psa raz udrie mráz

(ja sa archanjelom do kapusty nemiešam, mám o sebe vysokú mienku, ale až tak vysokú zasa nie).

Ak nejde o utajovanú skutočnosť, vyzývam Vás, vyložte karty na stôl:

existuje niekto spoľahlivý, kto pravidelne kontroluje Vašich psychológov, testuje ich a podáva správy do osobného spisu každého jedného? Hádam nechcete, aby všetci zloduchovia pobežali do štátnej správy za priaznivými podmienkami!

Ak by som robila z komára somára, bol by to ten lepší prípad-

 

Uzáver: Želám si vypáliť nášmu Kerberovi rybník, keďže presunutie Kerbera na iné miesto neodstráni problém.

Pre Kerbera som práve ja rovnocenným hráčom do hry, ktorú Kerberos vyhrá

(psycholingvistika, hraničná disciplína medzi psychológiou a lingvistikou, je zrejme to, čo mňa a Kerbera spája vzájomne a oddeľuje od zvyšku – žiaden z účastníkov kurzu sa ma vtedy nezastal, najskôr preto, že neboli cvičení všímať si, čo kto komu ako povedal, ani za analýzu viet nie sú platení; riešim posvojom, ostáva mi veriť, že dokážem lepšie podávať pravdu, než ona klamať, snáď mi konečne bude uznané, že veľké haló je opodstatnené).

Kerberos hrá pre zábavu s vedomím, že ostatní, ktorých považuje za menejcenných, ju zachránia z prípadných ťažkostí. Zvyšný spôsob, ako zastaviť Kerbera, spočíva v rozpade základne podradných, z ktorej vystrkuje rožky.

Ospravedlnenie od Kerbera by bolo falošné ako tibetská bankovka.

Ja sa manipulovať nedám a nepovažujem to za negatívny rys osobnosti.

Kašlem na to, čo chce Kerberos, robím iba to, čo chcem ja.

Kerbera treba mať neustále naočiach, je mimoriadne nebezpečný

(*aj keď predsalen brutálnejší sú tí jej druhu, ktorí si vystačia s pravdou, aby dosiahli, čo chcú).

Kerberos zle reaguje na prítomnosť niekoho chytrejšieho, než je on sám – veď uvažujme, prečo by inak pracoval v štátnej správe a nie na univerzite? Doktorandi ju nikdy nezahrnú toľkým obdivom ako tí, ktorí majú iba maturitu.

Najväčšia vina Kerbera je tá, že ma oberá o pocit, že toto je demokratický štát.

 

Každopádne, priveľa „náhod“, nie? Opravte ma, ak sa mýlim, ale keby bola pravda, že Kerberos bol sprvu podráždený (čo by sa profesionálom nemalo stávať okate) predchádzajúcimi udalosťami, ktoré ona pozná a ja nie, tak by predsa s pominutím podráždenia prestal útočiť (keď nadľahčím Kerberov osobný štýl, komentármi vykladať javy inak, než sú, hoci s najsamlepším úmyslom len preto, aby ostatní videli, mi, nehnevajte sa, pripomína stredoveké verejné popravy – nemali by ste v tomto jednaní Kerbera podporovať; práca v skupine je prirodzene plodná vtedy, keď ju vedie niekto, kto sa cíti byť jej členom, alebo aj bez vedúceho; neviem, aký postoj majú ďalší členovia, ale mne sa nepáči byť chválená za niečo, čo som neurobila, ani byť kritizovaná za zanedbanie čohosi, čo som nezanedbala, nemám z toho dobrý pocit, trebárs je medzi kyselinou v zásade a neutrálom rovnosť, nie sú to isté). Pripúšťam, že mám schopnosť stúpiť človekovi na otlak do tridsiatich sekúnd, ktorú nedokážem ovládať, akurát som si nevšimla, že by ostaných moja schopnosť až tak vytáčala (napríklad mi niekto povedal, že mi závidí voľno, a ja som vyjadrila, že mi nemá čo závidieť, úslovím: Slovák Slovákovi aj chorobu závidí – vysvitlo, že bol prechladnutý; alebo v supermarkete som pri pokladničnom páse natrafila na starenku, ktorá mi ponúkla svoje miesto v poradí; to som odmietla, ale k jej kopcu som poznamenala, že zvyknem balenia ukladať tak, aby pokladníčka videla kódy; starenka hneď odpovedala: človek niekedy veci tak uloží, že ich potom nenájde; o chvíľu si pri pokladni zabudla práškovú šľahačku).

 

Profesionálne rodičovstvo si žiada celého človeka, ktorý potom čelí nepriazni s minimálnym arzenálom.

Je škoda, že dômyselnosť pekne pripravených osnov kurzu zaniká v (strese a) zhrození z laxného administratívneho ošetrenia – iba hlupák alebo totálny zúfalec vstúpi do vzťahu, v ktorom evidentne ťahá za kratší koniec povrazu.

Súdim, že pracovať s deckami z pozície dobrovoľníka je oveľa uvoľnenejšie.

Škoda, že Slovák musí zničiť všetko dobré, čo mu príde do cesty.

 

V súvislosti s kauzou Kerberos cítim potrebu otvorene vystríhať občanov, aby zvýšili obozretnosť v styku s profesiami ako

kňaz (Ježiš Nazaretský mal pri sebe 12 apoštolov, je vôbec možné, aby to tak veľký počet, aký má pápež pod sebou, myslel vážne?), režisér, manager, psychológ a pod., ktoré manipulátori vyhľadávajú preto, že v nich im nikto nezabráni robiť to, čo vedia najlepšie – nie ako prostriedok všeobecného dobra, ale ako účel svojich sebeckých a zvrhlých chúťok. Skrátka ak sa dáte v špitáli (najvyššej koncentrácii bezmocných ľudí) do reči s nesprávnou osobou, alebo od cudzieho prijmete pomoc, ľahko sa vám môže stať, že vaši priatelia vás najbližšie uvidia na vašom pohrebe. Facka najviac bolí z tej strany, z ktorej ju nečakáte.

Dobrého človeka spoznáte podľa toho, že je obľúbený aj u múdrejších od neho a aj on dokáže mať rád zdatnejších od seba. Mimochodom, ocitnúť sa v situácii, keď si možno zvoliť už iba zlé, horšie a najhoršie, nie je závideniahodné; väčšina ľudí vtedy zo seba robí hluchých, nemých a slepých.

 

Quisputáret – kto by to bol do nej povedal..

Mala som spolužiaka, ktorý -vymyslím si príklad- hádzal myš do davu ľudí, aby splynul s prostredím: nevedel, čo má robiť, keď vidí myš, lebo nič necíti. Zatiaľ nikoho nezabil, len sa zabáva (mimo štátnej správy samozrejme). Na počkanie sa vie smiať alebo plakať. Čokoľvek dokáže dav, on dokáže presvedčivejšie, keďže niet ničoho, čo by mu bránilo.

 

Sú dva spôsoby, ako zistiť, či mám pravdu: alebo ju dáte vyšetriť, alebo budete čakať, koľko kameňov môžete vytiahnuť, kým stavba spadne. Z histórie: Priamos bol blbec, Kassandra bola blbec, Paris bol blbec, Hektór bol blbec, Trója padla; podnikavec nahlas chcel byť na prvých stránkach novín, kapitán vydal rozkaz, hliadka zbadala ľadovec neskoro, kapitán nezvládol riadenie, loď sa potopila. Úhrnom Vaša bilancia:

1. manipulátor v štátnej správe

2. zlé vyhodnotenie ponosov na manipulátora

3. upovedomenie manipulátora, aby po sebe upratal, a že bol úspešný

Ste na hrane?

Môžete si ešte dovoliť nejaké chyby?

Trvám na tom, aby Kerberos dostal takú príučku, že si už nebude môcť myslieť, že čo jej prejde raz, jej prejde každý raz.

 

Spomínam si, že na Kerberovom školení sme dostali hárky, kam každý zo skupiny vpisoval, čo ho motivuje k práci profesionálneho rodiča. Kerberos zo mňa vylákal motivátor: zárobok; následne sa tvárila, že číta zo súpisu motivátorov dobré a zlé motívy, medzi zlými motívmi uviedla aj zárobok – nakoľko nie je možné určiť, či je dobré alebo zlé, keď niekto medzi motivujúce aspekty profesionálneho rodičovstva pridá zárobok, je celkom dobre možné, že v súpise zlých motívov zárobok nestál a falošne ho tam vsunul Kerberos, hnusné psisko, aby ma ponížilo a dráždilo. Keď totiž niekto kategorizuje zárobok ako motivátor,

a) je to preto, že zárobok svojou povahou všeobecne patrí medzi motivátory tak, ako ryba do vody či kvetina do zeme..........objektívne, filozof, dobré

b) je to preto, že pasie po peniazoch a na výchovu nedbá..........subjektívny, zvrhlík, zlé.

Túto príhodu si určite pamätajú viacerí; na stopercentné splnenie zadanej úlohy bolo potrebné doložiť 10 motívov. Čo sa mňa týka, narodila som sa v znamení Váh, ktoré sú z celého takzvaného zverokruhu jediný objekt. Tipnite si a) alebo b). Ej veru, dokazovať Kerberovi slovo po slove nie je med lízať.

Keď sa niekomu darí robiť zle všetkým pod nosom bez toho, aby si to všimli, je najvyšší čas použiť orgán v lebke (inak než ako ťažidlo na papier – a kapitán ste Vy. zatiaľ).

Pochybujem, že by som bola doposiaľ jediný terč Kerbera, pokúste sa, prosím, zistiť, koľkí kurz vzdali a z akého dôvodu. Je mi Kerbera aj trochu ľúto, lebo keď ma pridusila, nezmietla som so sebou všetko v dosahu, takže na mňa teraz nikto neukazuje prstom: aha, tá zmietla všetko v dosahu.

 

Résumé. This list of arguments is my final try to stop an evel phenomenon in the Slovak Office: I was shocked when a psychologist told me „you are wrong in understanding, you are out the reality“ because being linguist hearing her insulting on my profession in public. Now I am sick about that nothing happend to fix the justice even I have written facts to the Ministry. It looks like she plays a game to win, the point is that nobody wants her to hold her passion for sadism in similar future situation, because she can control her word perfectly. That means fun for her and fear for citizens feeling hurt and alone (she is able to be sadistic in front of audience but with the only true witness). So what about the common safety by the use of universitary education? You have been warned twice before the catastrophe comes.  

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?