Ako človeka vycicať do dna a desatoro klienta

Autor: Judita Vargová | 28.5.2014 o 11:50 | (upravené 28.5.2014 o 15:41) Karma článku: 5,41 | Prečítané:  1918x

alebo finančné sprostredkovanie v kocke - moja kvalifikácia: na vlastné oči som videla, ako sa to robiť nemá-- Finančné sprostredkovanie je uzatváranie dohôd s inštitúciami na finančnom trhu (banky, poisťovne, sporiteľne,..) prostredníctvom plateného najatého zástupcu (je platený priamo alebo nepriamo klientom vždy!). Finančné poradenstvo je prihliadanie na dobro klienta starším, skúseným finančníkom.  

O finančné sprostredkovanie v súvislosti s finančným poradenstvom na Slovensku

(ktoré je viac-menej hudbou budúcnosti) sa veľmi obávam. Kým na trh prídu seriózni profesionáli vystriedať samoľúbych tupcov, máloktorý laik dokáže prehryznúť zlé skúsenosti s tupcami a dôverovať profesionálom.

Sprostredkovateľ je obchodník, pýta sa: chcete to? ak áno, podpíšte, ak nie, zbohom.

Poradca komplexne poradí s tým, že ak sa to, čo je podľa jeho presvedčenia pre klienta najlepšie, nepáči, nech si nájde iného poradcu, nebude si pre hlúposť iných kaziť povesť. Aká je pravdepodobnosť, že vás ako potenciálneho klienta finančný sprostredkovateľ pošle ku konkurencii?

Finančné sprostredkovanie (a poradenstvo) je dobrá vec. Keď ho robia dobrí ľudia, vypáli dobre, keď zlí, zle. Rozdiel medzi finančným sprostredkovateľom a finančným poradcom je taký, že druhého si hľadáte vy, prvý si nájde vás.

Môžete si byť istí, že čím podrobnejšie priblížite poradcovi (prípadne sprostredkovateľovi) vašu finančnú situáciu, tým efektívnejšie vie zostaviť optimálny finančný plán pre vás –

» ale môžete sa spoľahnúť na to, že sa bude sprostredkovateľ pridržiavať finančnej analýzy vo váš prospech? Viete odhaliť, ako dlho a na akej úrovni reprezentant firmy pracuje na finančnom trhu?


 

» Viete zistiť, či pohár, s ktorým je sprostredkovateľ nasnímaný na sociálnej sieti, si nedal vyrobiť sám?

Viete zistiť, čím sa meria úspech v onej firme?

Viete zistiť, či sa chodia sprostredkovatelia na školenia vzdelávať, alebo hrať karty?


 

» Viete si overiť, podľa akého kľúča si tá-ktorá firma vyberá partnerov (banky, poisťovne, sporiteľne,..) ?

» Zverejňuje firma aktuálnu hodnotu a vývoj svojich akcií?

Viete zistiť, koho firma ráta medzi svojich klientov a či sú väčšinou klienti z tohto zoznamu spokojní?


 

A základná otázka: oplatí sa vám vôbec toto všetko riešiť?


 

 

Ako odlíšiť pochybnú firmu od poriadnej?

 1) agenti na finančnom trhu majú byť registrovaní v Národnej banke Slovenska pod prideleným číslom, ktorým sa preukazujú. Slušný agent sa nebojí priznať farbu tímu, ktorá je taktiež uvedená na tom istom preukaze. Pre personál finančného domu (poisťovňa, banka, sporiteľňa) povinnosť preukazovať sa odpadá, tiež sú však registrovaní, ak sú SZČO.

 2) v poriadnej firme pred dlžníkmi, ktorých mená sú zverejnené na internete, zatvárajú dvere. V podlých firmách je najväčší počet samostatne zárobkovo činných Rómov na meter štvorcový (Róm je synonymum pre sociálne vylúčeného, od ktorého vlastné spoločenstvo neočakáva ani to, aby vedel čítať a písať, pričom všetci tí Rómovia, ktorí sa vypracovali až do zamestnaneckého pomeru, neuživia všetkých tých, ktorí nepracujú, ale vyciciavajú štát ako zákonom chránení; SZČO je synonymum pre podnikateľa).

 3) v serióznej spoločnosti ovládajú slovenčinu, nie slovenčina ich. Ak je firma sprostredkovateľská, ale má zlé referencie na finančnom trhu, pravdepodobne sprostredkuje viac drogy než úvery. V ktorej časti mesta majú najviac klientov?

 4) poriadna spoločnosť sa spolčuje s partnermi, ktorí dokážu reagovať na požiadavky klienta (ste klientom oboch) aj vtedy, keď nejde všetko podľa predstáv, teda nie pobočky zahraničných firiem, kde hrozí pravý opak. Partnerská spoločnosť by mala zasielať odpoveď priamo klientom a uistiť sa, že ju dostali skôr, než vyprší lehota na odstúpenie od sprostredkovanej dohody.

 5) zlá spoločnosť sa snaží čo najviac nového spolupracovníka izolovať od právnych noriem a styku s Národnou bankou napríklad tým, že Národnej banke odoprie legalitu zasielať novému spolupracovníkovi listy, teda NBS smie adresu nového spolupracovníka iba napísať na Osvedčenie a zaslať zlej spoločnosti, ktorá Osvedčenie doručí novému spolupracovníkovi so sprievodným listom, v ktorom Osvedčenie potrebné na podnikanie na finančnom trhu vydáva za Oprávnenie (podnikať s nebezpečným odpadom), na základe ktorého je nový spolupracovník povinný založiť si živnosť do xy dní.

 6) poctivý agent sa predstavuje do telefónu v styku s poskytovateľom finančného produktu svojím menom, nie menom svojho klienta (žiadnemu Jožkovi Mrkvičkovi sa nepáči, keď sa niekto, napríklad Peter Pálka, predstavuje ako Jožko Mrkvička, nech by mal Jožko Mrkvička na tom klamstve získať hoci milión).

 7) slušný sprostredkovateľ vám nikdy nedá podpísať tlačivo, na ktorom je iba vaše meno. Slušná spoločnosť si vedie evidenciu, kedy a komu bolo pridelené ktoré tlačivo (číslované), aby sa nedali tlačivá zamieňať: jedno podpíšete a druhé spoločnosť odošle partnerovi (ak nie ste držiteľom občianskeho preukazu vybaveného vzorkou elektronického podpisu, nemáte ako dokázať, že podpis nie je váš, odporúčam zasielať partnerskej spoločnosti aj fotokópiu vášho občianskeho preukazu ako dôkaz autorizácie).

 8) slušný sprostredkovateľ si od vás nepýta hotovosť ani prevod na neznámy účet.

 9) slušný sprostredkovateľ vám nelíči spôsob fungovania svojej spoločnosti, ktorý podľa zdravého sedliackeho rozumu nemôže fungovať.

10) slušná spoločnosť zasiela dokumenty označené ručným alebo elektronickým podpisom, nie odtlačkom pečiatky v tvare autogramu úspešného jedinca.

 

Podliaci na falošnú víziu (G1) ulovia človeka. Z človeka bude

a) nový spolupracovník

b) klient

c) dohadzovač klientov

d) nič

Zo spolupracovníka (A) bude alebo provízia (E) alebo aspoň miesto nich pôjde loviť do terénu (F).

Z klienta (B) bude alebo provízia (E) alebo aspoň meno do zoznamu pre ďalšiu falošnú víziu (G2).

Z dohadzovača (C) bude alebo provízia (E), alebo miesto nich pôjde loviť do terénu (F).

Zdá sa, že najlepšie z toho vychádza dohadzovač, oproti nič je o skúsenosť bohatší pri minimálnom riziku.


 

Ďakujem za porozumenie, užívajte v zdraví.

Autor si neželá byť informovaný o každom použití tejto osvety formou linku, zdieľania odkazu a inom nemasovom šírení citovaním, parafrázovaním či obdobným berúcim ohľad na duševné vlastníctvo.


 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?