Pamäti – poučné až výstražné

Autor: Judita Vargová | 29.12.2014 o 9:27 | Karma článku: 2,68 | Prečítané:  192x

Raz v nedeľu som sa hrala a atramentom, keď babka zavelila, že sa ide do kostola. Bolo to dávno, Savo ledva prišlo na trh. Tak som si umyla ruky žieravinou, neskôr som zistila, že by fľaky zišli aj pieskom.

Zo zvedavosti som vytiahla tlakomer a dala sa ho rozoberať na posteli zakrytej plachtou. Pri sklopení trubice sa vykotúľali lesklé sivé guľôčky, ktoré sa vyhýbali kontaktu s pevnými telesami. Chytila som ich do pasce a detskou plastovou pinzetou ružovej farby som ich nastrkala späť do diery.

Sestra so sesternicou sa chystali na kúpalisko, pripravila som im jedlo, ale odišli s tým, že si neberú nič so sebou. Iné nebolo hotové, zjedla som to ohrdnuté, nech neplytváme. Vrátili sa domov vyhladované a pýtali sa na tú nádielku pokrmu. Mali smolu, museli sa sami pričiniť o svoje zasýtenie.

Spolužiak ma chytil okolo krku zozadu a vyškieral sa: no, čo teraz urobíš? Pravačku som zovrela v päsť a švihla ňou ponad hlavu za chrbát, zadunelo, trafila som ho do sluchy. Ešte dlho chodil a jajkal držiac si tú ranu v dlani.

Pri upratovaní ma poštípala včela. Namočila som kus vaty do octu a priložila na opuchlinu. Štípalo, ruku skrúcalo, vydržala som. Kyselina mi vyhĺbila do kože kráter, doteraz mám na predlaktí jazvu.

Poruchy sústredenia spôsobili u mňa to, že som nad domácou úlohou presedela celé hodiny, lebo som si pritom kreslila a hrala sa. Na televíziu sa sústreďujem dobre, dokážem robiť aj dve veci naraz, ale musím ich aj začať robiť súčasne. Babka sa pýtala, prečo na ňu kričím, keď mi začne rozprávať, kým hľadím na obrazovku. Vysvetlila som jej ručne-stručne: zdrapila som ju za vlasy a trhla, že takto sa cítim, keď mi to robí, a dala som jej návod, nech najprv vypne televízor a potom rozpráva. Nepomohlo, stále ma skratuje.

Obsluhujúca príjem biologického materiálu mi vytkla, že nevymytá nádoba na šumivé tablety skreslí výsledok, nechcela som veriť. Nacikala som do fľašky od železa (výživový doplnok menej dráždi než lieky) a doktorka vyhlásila, že z rozboru vyplýva, že mám železa hojnú zásobu, hoci tvar fľašky videla na vlastný zrak skôr, než mi kázala preliať do tubičky a diagnózu mám presne opačnú – aspoň viem, za ktorým lekárom nepôjdem, keď budem umierať. Asi takto vznikajú klebety, že je niekto hypochonder. Za dva roky som nazbierala asi osem skielok na antialergénny nosový sprej, ktoré boli uzamknuté a ostala v nich kvapôčka. Zodpovedne som ich chcela hodiť do lekárenského odpadu. Keď táto doktorka uvidela plné vrecúško, zapotila, že mám evidentne liekov viac, než potrebujem.

Pohádala som sa s politologickou nekvalifikovanou pracovnou silou o existencii striebornej farby pred celou triedou. On sa pýtal: Aký dvojkríž je na štátnom znaku Slovenskej republiky? Ja: Čo aký? On: AKEJ JE FARBY? Ústava nič o farbe v súvislosti s dvojkrížom neuvádza. Ja: Biely. On: Zle, je strieborný. Ja: Strieborná farba neexistuje. Pomenovanie farby-laky je ľudové, v skutočnosti sa farba ako efekt nedá kúpiť, správne sú to farbivá, čo predávajú. Ak položíte na parapet hranol, ktorý rozloží svetlo na zložky a bude medzi nimi strieborná, tak vám tú farbu uznám. Potom som argumentáciu vzdala, mal z nej ohromnú zábavu. Farba striebra je oficiálne biela, tak nás to učili, na fyzike sme sledovali nahrávku relácie Pod lampou s Mojžišom, ktorý jasne zadefinoval kvark, z čoho vyplýva, že kým striebro je vlastnosť plochy, farba je vlastnosťou bodu. Neviem, koľkí moji spolužiaci ho považovali za autoritu, keď si ustavične mýlili vládu s parlamentom, ale mňa na útraty daňovníkov naučil, že ak chcem byť za pravdu odmenená, som odkázaná na hazard. Mgr. Dnes už dajú titul hocikomu, nech si s ním robí, čo chce – sám sa priznal, že nebol schopný napísať článok, ktorý by bol publikovateľný. Žiaľ, musím konštatovať, že len tento jeden ma naučil niečo do života.

Záver: Je v poriadku žiť tak, aby boli nejaké zážitky, avšak dosiahnutie tohto stavu predpokladá, že ešte budete mať nejakú pamäť, pravdaže by nebolo od veci mať svoje spomienky čím zaznamenať. Takže opatrne s tým silvestrovaním...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?