Koľkými slovami sa dá opísať nič

Autor: Judita Vargová | 3.3.2015 o 9:33 | Karma článku: 2,07 | Prečítané:  214x

Našu societu trápi nezamestnanosť a pokiaľ si jej príčinu nevypátrame sami, hrozí, že si štát opäť dá vypracovať drahú analýzu, ktorá nám neprezradí, čo by sme už nevedeli. Viaceré aktivity zodpovedných budia dojem, že sú nekvalitne vypracované s cieľom odškrtnúť si, že je to urobené.

Argument: návštevníci pracovného portálu sa sami oberajú o príležitosť zamestnať sa, keď zbrklo odpovedajú na inzerát do niekoľkých minút a ani nespĺňajú podmienky zadávateľa, vyššiu úspešnosť majú tí návštevníci, ktorí si nechajú pár dní na premyslenie (holá štatistika).

Protiargument: návštevníci pracovného portálu, napríklad čerství absolventi, ktorí pochopiteľne sotva nájdu  s e r i ó z n u  ponuku, ktorej podmienkam by zodpovedali, využívajú službu pracovného portálu na preukazovanie hľadania zamestnania úradu práce, z evidencie ktorého budú vyradení, ak si nesplnia preukazovaciu povinnosť, pričom nezriedka sa stáva, že ponuku zadávateľ stiahne zo dňa na deň pre preťaženie odpoveďami, takže pokiaľ takýto návštevník nechce ostať na dlažbe, nemá čas zvažovať – prirodzene, návštevníci, ktorí sú zamestnaní, môžu premýšľať celé roky. Úrad práce má tlačivá na pešie preukazovanie spolupráce s úradom, ale pri tejto forme zamestnávatelia nie sú veľmi ústretoví.

 

Argument: úrad práce ponúka vzory životopisu a motivačného listu.

Protiargument: vzory nespĺňajú kritérium účelovosti, takže slúžia iba imageu úradu práce, nakoľko rysujú profil človeka, ktorý už bol zamestnaný, kým čerstvým absolventom nijako nepomáha a osobám, ktoré majú spísanie životopisu úspešne za sebou, nemá čo ponúknuť –  vzory zohľadňujú iba jedno konkrétne odvetvie z veľmi pestrej palety trhu práce a roky sa nemenia, ak nemáme na zreteli farebné vyhotovenie, pričom už dávno mal úrad práce sprístupniť ich prepisovaciu elektronickú verziu miesto pohotovej odpovede informačno-poradenskej pracovníčky úradu, že ste si mali priniesť dokument na odoslanie alebo vytlačenie na USB.

 

Argument: verejnosti sú pre účel hľadania zamestnania prístupné miestnosti vybavené počítačmi s prístupom na internet, tlačiarne a iné zariadenia na dáta, pričom je možné vyberať z elektronickej kartotéky úradu práce aj iných poskytovateľov obdobnej služby (inzeráty).

Protiargument: internetové pripojenie je pomalé, technické vybavenie zastarané, treba si otrocky pýtať papier a podmienkou je zapísať sa do prezenčnej listiny úradu práce; samoobslužnosť spôsobuje kazivosť a sú blokované stránky, na ktorých by si občan mohol overiť zadávateľa inzerátu, keďže sprostredkovatelia nepreberajú za pravdivostnú hodnotu inzerátov zodpovednosť – na svoju predpotopnosť úrad práce upozorňuje nie médiá, ale záujemcov, a to lístkom s usmernením naše počítače sú pomalšie než Vaše klikanie; niekedy sa technické miestnosti využívajú na iné účely a nie sú dostupné.

 

Argument: pracovisko psychologického poradenstva poskytuje diagnostickú pomoc ohľadom výberu povolania žiadateľom po tom, ako spíšu a pošlú svoje základné údaje na posúdenie na adresu príslušného pracoviska.

Protiargument: žiadosť pošle iba ten, kto vie, že také niečo existuje, a pravdaže verí, že psychodiagnostika niekam povedie – nie je fyzicky možné, aby psychológ ovládal spamäti celú škálu možností, s ktorými má porovnávať kompetencie klienta, ktorý mu za pomoc neplatí, a v istých prípadoch sa na techniku spoľahnúť nedá, čím sa snažím naznačiť, že predmetné pracovisko má do istej miery zviazané ruky a záruka úspešnosti je slabá.

 

Argument: úrad práce disponuje systémom typológie povolaní, ktorý zohľadňuje dosiahnuté vzdelanie (odporučí dovzdelanie), zdravotný stav (bez prognózy) a iné relevantné individuálne vložené údaje, ktoré vyhodnotí, porovná a zobrazí návrhy zadávateľovi na počkanie (musí byť technicky zdatný).

Protiargument: niektoré výsledky znejú tak mysticky, akoby ani nebolo možné takú pozíciu obsadiť viac než raz za sto rokov (samostatný redakčný sekretár).

 

Argument: každá pracovná skúsenosť je výhodou.

Protiargument: mne nestačí ani osem pracovných skúseností, pretože kopírujúc vývoj trhu práce sú strednodobé až krátkodobé a smerujú od telefonistu k robotníkovi.

 

Argument: úrad práce pravidelne uchádzačom o zamestnanie ponúka vhodnú prácu.

Protiargument: považujem za veľmi riskantné ponuku úradu práce prijať z vlastnej a nie jednej skúsenosti, kedy je referentke úradu jedno, kam vás pošle, a neprekvapilo by ma, keby vysvitlo, že úrad práce sprostredkuje ľudí na obchodovanie s nimi kadejakým špekulantom, pretože na úrade práce môže inzerovať Janko Hraško, Sandokan aj Abdullah, nikoho to nezaujíma.

 

Ľudia v tejto krajine a v tomto štáte pracujú pod tlakom bez pozitívnej motivácie; často nerozumejú tomu, čo robia, a robia to zle, lebo neboli zaškolení a sú natoľko otupení, že ich to, čo robia, nezaujíma: pani v továrni prelepuje čiarové kódy čiarovými kódmi spôsobom, ktorý nerešpektuje to, ako čiarový kód funguje pod čítačkou – absolventskí praktikanti na úradoch manipulujú okrúhlou pečiatkou na úsekoch, kde oficiálne nie sú pridelení, sama som odtláčala štátne znaky na papier netušiac, ako tým činom niekomu zmením život, kým taký papier neprišiel domov mne a môžem predpokladať, že tam tú červeň neurobil úradník. Vzniká reťazec problémov, na ktorých majú všetci svoj podiel viny a zároveň nikto nenesie zodpovednosť – na významné pozície sú dosadení tupci, ktorí si sami nevedia ani zaviazať šnúrky na topánke, nieto príkladne sa postaviť k zverenej agende. Cereálie za 4€ si nekúpim, lebo sú drahé, keď si kúpim cereálie za 2€, nedajú sa jesť. V škole sa učí samá teória a keď sa o slovo prihlási prax, ide akurát o nejakú kontroverznú sexuálnu alebo inú výchovu, kedy rodičia žiakov zakročia, že nechcú žiadnu prax, ale iba teóriu. Človek vidí všade okolo podvody, ktoré ostanú nepotrestané, a keďže nemá čas na ne poukazovať, zvykne si na ne ako na normálne, a potom sa čuduje, keď mu príde predvolanie ku konaniu vo veci. Vláda láka investorov sľubmi, ktoré nemôže splniť. Nie každý zadávateľ inzerátu je automaticky zamestnávateľ podľa zákona. Keď sa občan neohradí, bude vedieť celý svet, že to neurobil, keď mal príležitosť, keď sa občan ohradí, je za sprostého a prípad ide dostratena. Najväčší podvodníci sú najstabilnejší zákazníci. Keď dôjde k zneužitiu osobných údajov občana -a to je len otázkou času-, ktorý údaje poskytol stu subjektov, nemá šancu vypátrať, odkiaľ unikli.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?