Kto ovláda svet?

Autor: Judita Vargová | 21.3.2015 o 11:43 | Karma článku: 2,13 | Prečítané:  355x

Ľudia by mali vedieť rozlíšiť zrno od pliev, mali by vedieť, čo je skutočné a čo je len akože – ono to totiž akosi vyplýva z pomenovania homo sapiens (sapiens) [o-mó sa-pi-éns].

Viete, čo je prirodzená deľba práce? To, že muži nenechajú ženy loviť, lebo ženy by pri svojej útrpnosti vyčkávali najvhodnejší moment, kým by všetci neumreli od hladu;

to, že ženy nenechajú mužov variť, lebo pri nedočkavosti mužov by jedli všetko surové;

(poznámka: ak tieto prívlastky nezodpovedajú pravde, ide o zámienku, nie príčinu)

to, že roľník orie pole svojím pluhom, lebo ani duchovný učiteľ svojimi modlitbami, ani panovník svojím úsudkom, ani bojovník svojím mečom, ani obchodník svojimi peniazmi to neurobí;

to, že duchovný učiteľ posilňuje duše svojimi modlitbami, lebo to neurobí nikto iný;

to, že panovník vládne svojím úsudkom, lebo to nikto iný neurobí;

to, že bojovník obraňuje svojím mečom, lebo by nenašiel žiadneho, ktorý by to spravil miesto neho;

to, že obchodník hromadí svojimi peniazmi majetok, lebo každý ďalší toho nie je schopný.

Teraz nahraďme panovníka zákonmi a pocitom, že nemôžeme všetko stihnúť, a prirodzená rovnováha sa naruší. Mierová únia neplatí stratégom za to, že nerobia, čo vedia najlepšie, aby študovali, vydávali romány o svojich fantáziách a čudovali sa, prečo im celoživotnú rentu druhí závidia.

(poznámka: stratég je ako čas – môžete si vybrať, či pracuje pre vás alebo proti vám, aspoň pokiaľ nenájdete spôsob, ako ho zastaviť, a je presný v najširšom význame toho slova; stratég neprijíma rozkazy, takže jeho kariéra v armáde je vylúčená; právny štát platí odškodné politickým väzňom, spravodlivá republika by platila panovníkovi, ktorý sa stal obeťou zriadenia, ktorého nemôže byť vodcom, platila by z vlastnej iniciatívy, nečakala by, ktorý samovrah sa prihlási, rátajme, že sa ďalší panovník nenarodí, kým sa ten pred ním nedožije 12 rokov – všetci, ktorí s týmto riešením nesúhlasia a pôvodne si do životopisu uvádzali „tímový hráč“, si túto položku môžu pokojne vymazať – hlava štátu nemôže odísť od tela, lebo telo štátu by začalo odumierať počnúc tými najlepšími smerom k kým najhorším, ktorí od toho panovníka prakticky vôbec nezávisia – keď vám odumrie mozog, zdravé srdce, pľúca i pečeň sú vám nanič – ak chcete, aby v záhrade prestali rásť pletivá, nestačí pletivo za pletivom vytŕhať z hnoja, lebo z hnoja vyrastú ďalšie pletivá nie preto, že vám to práve vadí, ale preto, že majú z čoho rásť, najprv musíte odstrániť hnoj, aby ste sa zbavili pletív – ľudia často prepadajú Sísyfovej práci, keď si mýlia problém s upozornením na problém)

Môžete trestať pedofilov, ale tí sa neprestanú rodiť iba preto, že sú nežiadaní.

(poznámka: podľa mňa je viac než to, keď dospelých priťahujú deti, chorá politika Žiadne dieťa lepšie než zneužité – čím vyšší trest dospelému hrozí za niečo, od čoho ho ani istota trestu smrti neodradí, veď ani sliepka nezačne miesto kvokania štekať, ani keby jej to zaručilo, že neskončí v polievke, tým viac sa trestu dospelý bojí a čím má väčší strach, tým horšie zaobchádza s dieťaťom, dokonca ho môže usmrtiť, aby zahladil stopy; dieťa má tým väčšiu traumu, čím viac mu okolie vtĺka do hlavy, že to, čo sa stalo, je zlé – na pochopenie tohto psychologického vzorca netreba mať vysokú školu; podľa mňa je lepšie, keď sa už musia diať škaredé veci, aby sa nám diali pred očami, nie za chrbtom)

Existovala hypotéza, že černosi sú menej cenní než belosi, černosi boli zotročení bez toho, aby sa táto hypotéza overovala. Potom Lincoln zrovnoprávnil černochov a belochov na základe predpokladu, že černosi a belosi sú rovnocenní – opäť nikto nepostavil vedľa seba najsprostejšieho černocha a najsprostejšieho belocha, aby zistil, ktorý z nich je sprostejší – pokojne sa mohlo stať, že ako najsprostejší by vyšiel ten, kto ich postavil vedľa seba – chcete, aby vám vládla pravda, alebo chcete, aby vám vládli hypotézy?

(poznámka: neviním Lincolna, že konal nesprávne, len poukazujem na to, že ak konal správne, tak presadil správnu vec nesprávnym spôsobom; prikláňam sa skôr k názoru, že zlé zákony nemáme dodržiavať – keď kapitán prikáže námorníkovi skočiť cez palubu a je pritom zjavne vyšinutý, námorník nemusí poslúchnuť a nehrozí mu sankcia)

Zakážte ľuďom zabíjať sa a plodiť potomstvo a tieto zákazy budú porušované každú minútu rovnako ako zákon zakazujúci Zemi otáčať sa. Zakážte ľuďom piť alkohol a vždy vám pokazí náladu, keď si niekto vypije, lebo vy ste si to vymysleli a dodržiavate to, ostatní však tak ochotní nie sú, takže ostatných trestáte nie za to, že by robili niečo zlé, ale za to, že nie sú ako vy. Tí, ktorí horlia proti homosexuálom, neobmedzujú tých homosexuálov, ale iba sami seba.

Zdá sa, že za týchto okolností svet ovládajú stratégovia, ktorí jediné nemasochistické mierové riešenie vidia v získaní dostatku peňazí, aby si mohli mierovú úniu, úhlavného nepriateľa, celú pohodlne kúpiť, ale vskutočnosti vládne zákon akcie a reakcie. Aj mierová únia je reakcia na vojnový konflikt, ako bol realizmus reakciou na romantizmus, ktorý reagoval na predchádzajúci klasicizmus.

Keď vedci skúmali, prečo ľudia starnú a umierajú, narátali toľko smrtiacich faktorov, ktoré nás môžu zabiť každú sekundu, že ich začalo fascinovať, ako je možné, že sme ešte tu. Myslím si, že znova je „otázka“ nesprávne položená (je pozoruhodné, že v slovenskom slovníku základy tázať sa a delať nie sú, ale ich odvodeniny áno). Pokiaľ je to možné, navrhujem, aby sme sa vrátili k prirodzenej deľbe práce: každý jeden je tam, kde je, z nejakého dôvodu – bolo by iste nepríjemné narodiť sa a zistiť, že vás nikto nechce a so svojím nadaním si nenájdete prácu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im miestne kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?