Sprisahanie cukru s kyslíkom?

Autor: Judita Vargová | 14.5.2015 o 11:44 | Karma článku: 1,18 | Prečítané:  176x

Konšpiračné teórie majú tú nevýhodu, že ak sa ich autor mýli v predpoklade, že práve niekto vedel práve niečo, čo sa dalo nejako využiť, tak jej prednesom dáva návod sledovať určité znaky a robiť to, čo by sa mu ťažko znášalo,...

lebo ten, kto vlastne nevedel, si pomyslí: ej, keby som to tak bol vedel!

        Pre a proti prírode

Keby prezidenta zrazilo auto, ktoré nikto neriadil, neumrel by síce na starobu, ale stále by to bolo v medziach prirodzenej fluktuácie. Avšak to, že naňho skúsený muž namieril zachovalú, dôkladne vyčistenú a náležite nabitú pušku, nie je náhoda. Romantizmus bol zapríčinený chybami klasicizmu, či by sa romantici spriahli alebo nie, výsledok by bol rovnaký. Tak isto má jablko hmotnosť samo od seba a Zem gravitáciu sama od seba, takže vám spadne jablko na hlavu bez ohľadu na to, či existuje alebo neexistuje tajný pakt medzi jablkom a Zemou. Molekula cukru zreaguje so šiestimi molekulami kyslíka pri fyzickej námahe, či sa jej to hodí alebo nehodí. Sir Newton nemusel paktovať s Diablom, aby naštval cirkevnú vrchnosť. O sprisahaní má význam hovoriť výlučne vtedy, keď ide o jav, ku ktorému by za normálnych okolností nedošlo. Rozhodne nejde o sprisahanie vtedy, keď možno badať nejakú chybu, z ktorej nikto nemôže mať prospech, pričom neprospech toho, kto chybu toleroval, čas nutne prinesie. Dvaja sa určite nebijú iba preto, aby tretí zvíťazil. Za chyby sa platí aj bez sprisahania. Je jasné, že konšpiračné teórie majú svojich zberateľov, buď sú nimi obdivovatelia, alebo odporcovia. Príroda chce rovnováhu, nie výhodu alebo nevýhodu.

        Ako redukovať konšpiračné teórie?

Keď sme si ujasnili, čo je a čo nie je sprisahanie, môžeme sa pustiť do faktorov, ktoré podporujú myšlienky o združovaní na základe podobnosti. Priemerne inteligentný človek si správne domyslí, že agenti tajnej služby nedostávajú plácu za leštenie si nechtov. Popravde, väčšina zločinov je viac či menej organizovaných: vražda, krádež, podvod, únos, vydieranie. Málokedy sa podarí zavraždiť popredného štátnika z vôle jedinej osoby, väčšinou tých hajzlíkov, ktorí nie sú schopní dýchať ten istý vzduch, musí byť dosť veľa. Na druhej strane mozog nie je až tak spoľahlivý orgán, treba ho brať s rezervou – to, že z výrezu informácií (ktoré svet ponúka), ktorý postihujete, niečo vyplýva, neznamená, že to vyplýva aj z iného výrezu informácií alebo výrezu informácií niekoho iného, nie nadarmo majú zariadenia umožňujúce vymieňať si informácie taký úspech. Treba zistiť ďalšie možnosti, to, čo vám prvé napadne, nemusí byť správne. Aj sprisahanci majú viac možností: zbaviť sa premiéra, zbaviť sa ministra, zbaviť sa ho tak alebo onak. Zverejniť svoju sprisahaneckú teóriu sa môžete opovážiť vtedy, keď zistíte, že všetky cesty vedú do Ríma. A vo svete obchodu môže obchodovať každý s každým, najväčšiu hodnotu majú informácie, nie potraviny.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?