Prehľad hospodárenia – na solídnu finančnú analýzu treba čas a chuť

Autor: Judita Vargová | 14.7.2015 o 9:15 | Karma článku: 1,09 | Prečítané:  183x

Ako v pohodlí domova zistíme, ako sme na tom s financiami? Myslíte si, že minister financií vie o financiách viac než vy? Darmo, ľud s nízkym finančným kvocientom má nízke nároky na svojho odborného zástupcu, neodkladajte to.

Na objektívne zisťovanie, kam tečú vaše peniaze, budete potrebovať:

rámcové výpisy z bežných účtov o pravidelných platbách, pokladničné bločky a iné lístky a sumáre o príležitostných a nepravidelných platbách za posledné obdobie 1 týždeň až 1 rok;

tip: ak si chcete objektívny výsledok čo najlepšie zapamätať, urobte si najskôr subjektívny odhad, koľko si myslíte, že míňate na kozmetiku alebo iné položky, ktoré sú pre vás zaujímavé, možno budete prekvapení

a) ako ste trafili do čierneho b) že ste tak ďaleko od pravdy; na čo najpresnejšie spracovanie údajov odporúčam dlhšie obdobie zberu údajov a tabuľkový editor vo vašom počítači.

Pri kategorizácii položiek neriešte iné množiny než dve: čoho nie ste ochotní sa vzdať

(špeciálny šampón/pasta, úzkoprofilová potravina a pod.)

ako „prioritné“ a opak tejto množiny ako „variabilné“ položky, pretože účelom tejto inventúry je zamyslieť sa nad tým, čo z toho, čo chcem, môžem získať výmenou za všetko, čo nepotrebujem, v najlepšom prípade bude váš rozpočet umožňovať skoré splnenie toho, o čom ste si pôvodne mysleli, že to nemôžete mať. Po takom pozitívnom zistení nastupuje plán hospodárenia, ktorý si môžete porovnať s plánmi vašich priateľov, aby ste sa uistili, že ste na nič nezabudli a že ste úplne stotožnení s poradovníkom, v ktorom budete svoje predstavy meniť na skutočnosť – ale uvažujte triezvo, aby ste nezistili neskoro, že na raňajky vám jeden jogurt nestačí (ženy s predmenštruačným syndrómom majú aj pri nepravidelnom cykle nevýslovný apetít). Ak ste objavili cieľ, ktorý je lákavý, ale zdá sa vám nereálny, skúste sa zamyslieť, čo vás skutočne od dosiahnutia tohto cieľa delí (trvalá vlastnosť/stav). Ak si nie ste istí potrebou alebo nastavením finančného produktu, poraďte sa s odborníkom, ale ozajstným odborníkom, dajte si na jeho výbere záležať, aby ste neutrpeli doživotnú traumu z toho, že vás niekto obtiahol (finančným produktom sa nevyhnete: práčka? na splátky; auto? lízing).

Je jednoduché prísť do filiálky mobilného operátora s požiadavkou: chcem balík služieb, ktorý zahŕňa toľko minút, toľko správ, toľko surfovania, keď máte skúsenosť, horšie je, keď vám núkajú a neviete si vybrať, lebo je pre vás všetko nové. Existujú určité finančné produkty, ktoré na tomto mieste nebudem vyrátavať: ak ste technický typ, bežný účet môžete mať bez poplatku; auto môžete napísať na deda, pre vašich pozostalých môže mať váš život/zdravie inú cenu než pre vás, susedova strecha môže byť drahšia než vaša a nikto sa netvári šťastne, keď si musí požičať peniaze. Na vytvorenie rezervy nepotrebujete pravidelný príjem (denný/ týždenný/ obtýždenný/ mesačný/ polročný/ ročný – na frekvencii nezáleží), stačí vôbec nejaký.

        Prečo niektorí neplánujú

Niektorí ľudia sa dožijú impulzu, keď niečo chcú najviac na svete a doprajú si luxus, a potom to buď ich finančná situácia znesie, alebo skončia ako Grécko. Vy na taký impulz nemusíte čakať, aby ste si urobili pri tej príležitosti finančnú analýzu, isteže môžete do veci skočiť rovnými nohami aj bez záruky, že to dobre dopadne, a dúfať, že finančná kríza nebude všeobecná ako v Amerike, ale bude to iba váš problém (teda že sa vašou nezodpovednosťou neinšpirujú vaši susedia z čírej závisti: keď to môže mať on, prečo by som to nemohol mať ja, veď on odo mňa nie je o nič lepší). Niektorí čakajú na to, kým dostanú chorobu alebo na nich spáchajú atentát, aby to, čo chcú urobiť, urobili hneď – vy nemusíte čakať na ultimátum, aby ste spísali zoznam, ktorý nemáte šancu zoškrtať.

     Finančné neplánovanie typu bezdomovec

1) ľahkovážnosť (nepoistíte si stavbu alebo poistná udalosť vám zničí doklady o náležitom zapojení komponentu, ktorý spôsobil poistnú udalosť, pretože ste ich nemali uložené v bezpečnostnej schránke)

2) ľahkovážnosť (všetky peniaze hádžete do jedného vreca, ktoré vám zlodej nájde, zoberie a kým ho chytia, čo sa ani nemusí stať, všetko minie)

3) ľahkovážnosť (stanete sa ručiteľom splatenia úveru, ktorý je vyšší, než aký by vám kedy bol serióznou inštitúciou poskytnutý)

Teraz si uvedomíte, že ste mali stať radšej bielym koňom, lebo nemáte doklady a ste zotročovaní alebo pracujete načierno. Ostáva vám dúfať, že do Zeme vrazí vonkajšie teleso dosť veľké na to, aby vaše dlhy zmizli.

 

     Príklad na plytvanie kúpou bez rozmyslu

Najistejší med je zo supermarketu: kvalita, ktorú si môžete dovoliť, žiadna sláva, ale trvá v porovnaní s priškrtenou stratégiou vidiečanov, ktorí ponúkajú med vo fľašiach presiaknutých octom, akoby bolo sklo v tomto tisícročí nedostatkovým tovarom – takýto med pôsobí fajn, kým je fľaša plná, ale ako sa vyprázdňuje, med stráca vôňu i chuť a to, že je med medom, zistíte už len podľa farby.

Príliš hustá kefa sa sotva dá riadne vyčistiť, okrem toho plastový hrebeň poskytuje na zbavenie vlasov prachu (statická elektrina) väčšiu plochu, ani ten však neplní svoju funkciu nevyčistený.

 

        4 veci, o ktorých si iba myslíte, že ich potrebujete

Šampón a sprchovací gél netreba ničím nahrádzať; pasta na zuby sa dá nahradiť soľou; deodorant možno suplovať pleťovým krémom. (kto si neprepichuje pľuzgiere, ušetrí leukoplast)

 

        Peňaženka nie je pre každého

Najrýchlejšie sa dá prísť o peniaze tak, že si vkladáte peňaženku do zadného vrecka nohavíc – zvážte iné skrýše.

 

        Najhorší scenár je ten, s ktorým ste nerátali a teraz máte vrásky

Plánujete bývanie alebo zmenu bývania? Stavebné sporenie. Plánujete rodinu?

Variant A: Nasporíte dosť na vysokú školu aj na liečbu rakoviny, zdravý potomok sa uspokojí s výučným listom, autom a domčekom, ostatné už nie je vaša starosť.

 

Variant B: Nenasporíte nič, ale náklady na liečbu ťažko chorého dieťaťa hradí dobročinná organizácia, o ktorej zdroje sa radšej nezaujímate.

 

Variant C: Množstvo informácií o zabezpečení rodiny vás položilo na lopatky, nezvolili ste si žiadnu rozumnú cestu a vzdali ste sa rodičovských práv na choré dieťa v prospech resp. na ťarchu štátu.

 

Variant D: Naštudovali ste si program finančného trhu a kalkulačka vám pomohla vybrať najlepší scenár (sporenie a sporenie alebo poistenie a sporenie alebo poistenie a sporenie a sporenie).

 

     Poznámky

 Ak je poistné plnenie iba preplatením vydokladovaných nákladov, mali by ste myslieť na to, aby ste disponovali rezervou dostatočnou pre najhorší scenár (poisťovňa zrejme nebude nahlásenú poistnú udalosť likvidovať neodkladne a ak vaša poisťovňa medzičasom skrachuje, poistné plnenie dostanete z poistenia tej poisťovne možno o rok), pretože keď miniete všetky peniaze na poistenie, nebudete mať z čoho platiť to, na čo sa vaše poistenie vzťahuje, a úroky na dlhy spôsobené poistnou udalosťou vám nikto nepreplatí.

Kým jednoduché poistenie môžete meniť prakticky hocikedy, ako to považujete za vhodné (malo by byť od narodenia v tej istej inštitúcii po celý čas; školné maloletého plus poistné dokopy je spravidla menej než školné plus náklady na liečbu dokopy), investičné poistenie je výhodné po určitej dobe vernosti rádovo v rokoch.

Náklady na liečbu maloletého chorého na rakovinu, ktoré sú rodičia povinní uhradiť, nad základný rámec zdravotného poistenia by ste mali uvažovať v najhoršej poisťovni (kto vám garantuje doživotné výhody?)

     R o z l o ž e n i e  rizika = v y r i e š e n á  dilema

Keď máte peniaze pod vankúšmi, nezarábajú, keď zarábajú v banke, nemôžete ich použiť na krytie neplánovaných výdavkov, tak by prerábali. 20 000 môžete vložiť všetky do jednej banky naraz, alebo do štyroch po 5000 s odstupom niekoľkých mesiacov (poistiť sa tiež môžete na 20 000 v jednej poisťovni, ale aj v štyroch po 5000 – nie vždy je najlepšia voľba vybrať si tú najlepšiu voľbu).        

     Záver

Nedávno som čakajúc na spoj zahliadla paniu, mohla mať asi 35 rokov, ktorej z košíka z prútia trčal pätnásťminútový zošit – podľa zošita spoznáte toho, kto nechce pomôcť vám, ale len sám sebe.

 

- - článok bol pred zverejnením konzultovaný s absolventom obchodnej akadémie - -

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Čo si o autokamerách myslí polícia a môže ísť video na Facebook?

Autokamery snímajú aj poznávacie značky a tváre ľudí, s videami preto treba narábať opatrne.

DOMOV

Smer opúšťajú nitrianski členovia, nepáčia sa im kšefty

Predseda miestneho klubu je nespokojný.


Už ste čítali?